Unity Nedir?

Unity, Mac ve PC için 3D oyun yazma motorudur. Oyun motorları, her video oyununun perde arkasını oluşturur. Resim ve çizim çalışmalarından, ekranların her karesinde kontrolde olan  matematiğe kadar, her şeye "motor" karar verir. "Motor" oluşturma ile başlayarak - grafikleri ekranda görüntüleme yöntemi ve takip etmek üzere bir kontrol yöntemi , kurallar seti entegre etme yöntemi - bir altyapı, bir geliştiricinin oyunu kurduğu, oyuna ev sahipliği yapan şeydir.

Modern 3D oyun motorları, titizlikle yazılan kodları görsele dönüştürür. Bu motorlar çoğunlukla alınır, satılır, değiştirilir ve tekrar kullanılır. Bunun bariz bir örneği Epic Games Unreal Engine'dir. 90'lı yılların sonunda Unreal-a, PC First Person Shooter için geliştirilen bir motordu, zamanla diğer geliştiriciler tarafından tam anlamıyla yüzlerce ticari oyun ve simülasyon için lisanslandı. Yakın zamanda gerçekleştirilen enkarnasyonlarda hala ciddi başarılar göstermeye devam ediyor.

Bu tür ticari oyun motorlarının karmaşıklığı ve maliyet yüksekliği nedeniyle, oyun geliştirme endüstrisi,  potansiyel yeni yetenekler için  C ++ gibi programlama dillerini yoğun bir şekilde incelemeksizin içinde yerini alması zor bir alandır. Modern konsol ve bilgisayar oyunları, hesaplama hızı bakımından günümüzde en etkin dil olduğu için, C++ etrafında kurulmuştur ve bu nedenle ticari oyun motorlarının yapısı ve komutları,  bu tür binlerce kod satırının işlev görmesini gerektirir. Bu kod, Unity'de açık kaynaklı C ++ kütüphanesi Mono'yu kullanarak just-in-time derlemenin (JIT olarak bilinir) yardımıyla sağlanır. JIT kullanarak, Unity gibi motorlar, yüksek hızlı derlemeden faydalanabilir, böylece Unity için yazacağınız kod, çalıştırılmadan önce Mono'da derlenir. Bu, çalışma sırasında belirli anlarda kodu çalıştırması gereken oyunlar için çok önemlidir. Unity, Mono kütüphanesine ek olarak, Nvidia PhysX fizik motoru, OpenGL ve 3D rendering için DirectX ve ses için OpenAL gibi diğer işlevsel yazılım kütüphanelerinden de yararlanmaktadır. Tüm bu kütüphaneler uygulamaya entegre olduğundan, tek tek nasıl kullanılacağınızı öğrenmek için endişelenmeniz gerekmez. Yani, sadece arkanıza yaslanın veUnity içinde sizin için sorunsuz çalışan kütüphanelerin keyfini çıkarın.

Motor geliştiricileri ayrıca, işlevsel komutları komuta edecek araçlar oluştururlar.
Oluşturdukları kod örneğin, açık arazinin oluşturulması, şeklini (veya topografyayı) , görsel görünüm ve oyundaki deformasyona nasıl tepki verdiğini bile tanımlayan bir dizi talimat içinde tutulur. Ancak bu talimat seti oyun motorunun bir parçası olarak verimsizdir, bahsedilen özellikleri kontrol etmek için görsel bir alete bağlı değillerdir.
Burada Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) devreye girer.
Oyun motoru geliştiricileri genellikle geliştirme sürecinde zamandan kazanmak için motor parçalarını manipüle etmek ve motoru potansiyel alıcılar tarafından erişilebilir hale getirip, post prodüksiyon yapmak amacıyla ekiplerine yardımcı olacak araçlar arabirimi oluştururlar. Bu Unity için de geçerlidir; çünkü araçlarını pakete eklentiler biçimi içinde paylaşan çok güçlü bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.
Birçok yeni potansiyel geliştirici için, C ++ gibi programlama dilleri veya onu kullanan motorlar, oldukça zordur. Programlama ya da bilgisayar animasyonunda derece derece öğrenme aşamalarını tamamlamadan oyun üretiminde kullanılan kavramlar, yöntemler ve tasarım ilkelerini öğrenmek birçok meraklı için kolay değildir. Unity Teknolojileri, bunu düzeltmek için yola çıkmış bir şirkettir.
2001'de kendi oyun motoru ile başlayan Danimarka merkezli oyun geliştirme şirketi, karmaşık oyun geliştirme araçlarından vazgeçmeye ve herkesin alıp deneme yapmaya başlayabileceği basit ve kullanıcı odaklı bir paket yapmaya karar verdi.

Ekip, motoru sahnelerin arkasına sürükleyen kaynak kodu sorununu kullanıcıya güçlü motor kaynak kodunu kendi başlarına hiç parça yaratmak zorunda kalmadan kontrol edebilecek tam bir GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) sağlayarak çözdü. Bu faktör Unity'nin yeni geliştiriciler arasında oldukça popüler olmasını sağladı
Unity, mantıklı konseptler kurarak ve oyun üretiminde sıkça kullanılan ortak yöntemleri sınıflandırarak motorunun gücünü kullanıcılarının eline bırakır ve minimum çaba ile maksimum sonuç elde edilmesini sağlar.

Pek çok oyun geliştiricisine hitap eden Unity, Oyun geliştime pazarında çok az sayıda rakibinin tamamen karşılayabileceğini iddia ettiği bir boşluğu doldurdu.
Unity; Profesyonel standart oyunlar üretme kabiliyetiyle, hem Mac hem de PC için 3D yayınlayabilen, kendi Web Player'ı olan, sektördeki en hızlı büyüyen oyun motorlarından biridir.
Motor aynı zamanda kendi Nintendo Wii ve Apple iPhone geliştirme sürümlerine sahip, yani bir kez temellerde ustalaştığınızda, sadece bilgisayarlar değil, aynı zamanda konsol ve mobil gelişim sizi bekliyor demektir.

 

Eğlence ve pazarlama endüstrilerinin hızlı bir şekilde ilerlemesi oyun medyasında son sürat rekabete yol açmakta. Ayrıca, birçok şirket yaratıcı beyinlerin daha iyi ürünleri rahatlıkla üretmesini sağlamak için Unity gibi paketlere göz dikmiş durumda.
2009'daki Unity 2.5 sürümü ve PC'ye ilk adımların bugüneUnity kullanımı doruğa ulşamış gibi görünmekte.

Peki Unity nedir? Nasıl çalışır? Neler yapabilir?

Ve en önemlisi, sadece birkaç hafta içinde 3D oyun geliştirme yolunda size nasıl yardım edebilir?