unity 5.6 beta

 

En son beta sürümümüz, gelişmiş editör ve 2D özellikleri, daha iyi grafik performansı, yeni bir video oynatıcı ve Facebook Gameroom & Google DayDream desteği içeriyor.

Unity 5.6 beta sürümünü duyurmaktan dolayı oldukça heyecanlıyız. Beta sürümü, Personal Edition kullanıcıları da dahil olmak üzere tüm Unity kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Projelerinizin 5.6 beta sürümündeki birçok özellikten ve gelişmelerden faydalanmasını ümit ediyor aynı zamanda geri dönüşlerinizi bekliyoruz ve gelecek beta döngüsünde giderek daha da iyileştirilmiş yayınlar sunmayı umuyoruz.

5.6 beta sürümünde neler var?

Vulkan'a Destek - Grafik performansını bir sonraki seviyeye taşıyın!

Vulkan, masaüstünde ve mobil platformlarda modern GPU'lara yüksek verimli, çapraz platform erişimi sağlayan yeni nesil grafik ve hesaplama API'sıdır. Birden fazla iş parçacığının paralel çalışmasına izin vererek birden çok CPU çekirdeğinden yararlanmak üzere tasarlanmıştır. Bu, sürücü yükünü ve CPU iş yükünü azaltarak CPU'yu ilave hesaplama veya işlem yapma zorunluluğundan özgür kılacak artan hız demektir. Toplamda, Unity kullanarak Vulkan API'sinin özellikleriyle hiç uğraşmak zorunda kalmadan, % 60'a varan oranda bir render performansı geliştirdiğimizi gördük.

 

5.6 beta sürümünde, grafik performansını bir sonraki seviyeye çıkarmak için Vulkan'ı kullanın! Son sürümde Vulkan, Android, Windows, Linux ve Tizen'de yayınlanacak.

Grafiksel iyileştirmeler: Metal Hesaplama, örnekleme, parçacıklar & çok daha fazlası

5.6 beta ayrıca Parçacık Sistemi ve GPU Örnekleme dahil olmak üzere genel grafikler için birçok iyileştirme içerir.

Yeni DrawMeshInstancedIndirect işlevi, bir ComputeBuffer'tan sağlanan bağımsız değişkenlerle örneklenmiş bir gölgelendirici kullanarak aynı kafesin birçok örneğini çizmenize olanak tanır. Örnekleri komut dosyası vasıtasıyla oluşturmanın bu yeni yolu neredeyse hiç CPU yükü içermez.
Unity 5.5'te, parçacıklarınıza hem komut dosyası hem de gölgelendiricilerden erişilebilen özel verileri eklemek için destek ekledik. 5.6 beta sürümünde, bu sistemi komut dosyalarımızda ve gölgelendiricilerde özel mantığı kullanmaya yarayan eğrileri ve renkleri tanımlamayı basitleştirerek genişlettik dolayısıyla doğrudan Inspectorda yapılandırabilirsiniz. Bonus olarak, bu modülde tanımlanan renkler, şimdiye kadar parçacık sistemimizle mümkün olmayan High Dynamic Range'i de kullanabilir.

Albedo ve Specular değerlerinin kabul edilebilir aralıklarla doğrulanmasına olanak tanıyan fiziksel tabanlı bir render materyali validatörü ekledik. Albedo değerleri kullanıcı tanımlı parlaklık aralıklarına göre de doğrulanabilir.

Ayrıca, iOS ve macOS için 5.6 beta'da Metal Compute'ye destek ekledik. Hesaplama gölgelendiricileri, Unity'deki diğer hedef grafik API'lerinde olduğu gibi HLSL'de yazılır ve Metal Gölgeleme Diline çevrilir (şu anda Metal v1.1 ile sınırlıdır).

Animasyon sistemi 5.6 beta'ya gelince, bir AnimatorController'ın Durum Makineleri arasında gezinirken yerinde tutmak için izleme konumunun takip edilmesini(izlenmesini) destekler ve böylece gereksiz kaydırmadan kaçınır.

 

Son olarak Texture2D'ye EncodeToEXR ekledik. Bu, herhangi bir HDR dokusunun içeriğini diskteki bir EXR dosyasına kaydetmenize olanak tanır.

Birkaç yeni özellik 2D oyun geliştirme iş akışını geliştirir

Daha fazla 2B desteği konusunda fazlasıyla çalışıyoruz ve 5.6 beta sürümünde yeni 2D özellikleri duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.